Kompleti za gojenje gob so sestavljeni iz substrata na bazi žagovine, ki je preraščen z micelijem glive. Micelij razkraja les in iz njega črpa hranila in energijo, ki jo uporabi za razvoj in rast gob. Iz enega kompleta lahko pričakujete do poldrugi kilogram gob. Gobe bodo zrasle v večih obrodih, običajno 3x, če ste dovolj vztrajni, pa lahko tudi večkrat. Prva dva obroda sta največja, kasnejši pa so po količini gob vedno manjši.
Kako skrbeti za komplete?
Najpomembnejši dejavnik za rast gob je dovolj visoka zračna vlažnost, ki naj bo vsaj 75 %. Večina gob potrebuje tudi primerno zračenje in temperature med 15 in 20 °C. Dovolj visoko vlažnost in zadostno količino zraka lahko zagotovite na dva načina:
- Komplet postavite v prostor, ki je vlažen že sam po sebi. Če imate vlažno klet ali podoben prostor, to zadostuje za rast gob.
- Komplet za gojenje postavite v plastično škatlo večjih dimenzij (npr. 40d x 30š x 30v cm ali več). Na dno škatle pred tem nasujte material, ki zadržuje vodo (perlit, vermikulit, glinopor, različne tipe peska). Material zmočite in nanj postavite komplet za gojenje. Enkrat do dvakrat dnevno stene škatle popršite z vodo, prav tako pa pazite, da je material na dnu škatle stalno navlažen. Tako pripravljeno škatlo postavite v prostor, kjer je vsaj nekaj svetlobe, vendar preprečite, da bi na komplet sijalo direktno sonce. Škatle ne zapirajte, lahko pa čez njo položite krpo ali kakšen podoben za zrak prepusten material.



Nasveti
- Nikoli ne pršite vode direktno po gobah, ker lahko začnejo gniti.
- Med enim in drugim obrodom je priporočljivo komplet namočiti v vodo. Komplet postavite v vedro vode in ga obtežite, da bo čim bolj potopljen. Namaka se naj od 12 do 24 ur. S tem se bo substrat spet navlažil, kar bo spodbudilo rast gob.
- Ko mislite, da ste večino gob pobrali, kompleta ne zavzite; odstranite plastično folijo in ga postavite na senčno zunanjo lokacijo. Gobe namreč pogosto še večkrat poženejo, ko bodo zunanji pogoji ustrezni za njihovo rast.
Podrobna navodila za posamezne komplete
Bukov ostrigar

V vrečo naredimo 1-4 zareze v obliki križca velikosti 5x5 cm, iz koder bodo izraščale gobe; ena luknja rezultira v enem večjem šopu gob, več lukenj pa v več manjših, pri čemer so pridelki neodvisno od števila lukenj.
Ko naredite luknji, odvečen zrak iz vreče zgoraj iztisnete in zgornji del vreče trdno zalepite na spodnji del, tako da dobimo kompaktno tvorbo brez zračnih žepov – želimo namreč, da gobe izraščajo tam kjer jim določimo mi (zarezane luknje) in ne tam, kjer imajo kisik (vsepovsod po vrhu vreče).
Optimalna vlaga: 85-90 %
Optimalna temperatura: 10-21 °C
Resasti bradovec

Ko naredite luknji, odvečen zrak iz vreče zgoraj iztisnete in zgornji del vreče trdno zalepite na spodnji del, tako da dobimo kompaktno tvorbo brez zračnih žepov – želimo namreč, da gobe izraščajo tam kjer jim določimo mi (zarezane luknje) in ne tam, kjer imajo kisik (vsepovsod po vrhu vreče).
Optimalna vlaga: 85-90 %
Optimalna temperatura: 10-21 °C
Kraljevi ostrigar
Zgornji rob vreče (5 cm) horizontalno odrežemo po celotni širini vreče, tako da substrat pride do kisika, hkrati pa mu na ta način robovi vreče vseeno malce pomagajo zadrževati vlago.
Komplet prestavimo v gojitveno okolje in smo še posebej pozorni na primerno vlago.
Optimalna vlaga: 85-90 %
Optimalna temperatura: 13-18 °C
Reishi ali svetlikava pološčenka
Svetlikavo pološčenko lahko gojimo na dva načina: v zaprti vreči ali kot ostale gobe z odprto vrečo v primernem okolju.
Gojenje v zaprti vreči je za domačo rabo najenostavnejše, saj vrečo le postavimo na svetlo in toplo lokacijo, vlažiti pa ne rabimo, saj je vlage znotraj vreče dovolj. Ko gobe zrasejo do vrha vreče, jo tik pod varom odpremo, poberemo gobe in vrečo z lepilnim trakom zapremo nazaj in bo tako naredila vsaj še en obrod.
Optimalna vlaga: 80-85 %
Optimalna temperatura: 18-28 °C
Šitake
Pri šitakah celoten substrat vzamemo iz vreče in postavimo v gojitveno okolje, pri čemer je najpomembnejše vrzdževanje visoke vlage, da se zametki gob stvorijo v največji meri, kar najlažje dosežemo z rednim pršenjem po substratu, tako da je površina ves čas vlažna. Kmalu bo substrat popokal in tam se bodo pojavljali zametki gob. Ko gobice v povprečju merijo 3 cm, prenehamo s pršenjem substrata, da gobe ne začnejo gniti, vseeno pa vzdržujemo visoko zračno vlago v okolju, kjer rastejo.
Ko poberemo vse gobe, substrat počiva v gojitvenem prostoru cca en teden, nato celoten substrat namočimo v vodo (obtežimo ga, tako da je z vodo popolnoma prekrit) za 24 ur in ga nato prestavimo nazaj v gojitveni prostor. Postopek ponavljamo dokler izraščajo gobe, pričakujemo lahko vsaj 3 obrode.